Depresja u dzieci
Dajemy młodym szansę na lepsze jutro.
Depresja u dzieci

Depresja u dzieci

Gdy zauważymy objawy depresji u dziecka, warto udać się po specjalistyczną pomoc – psychologa lub psychiatry. Wizyta u lekarza nie powinna powodować uczucia wstydu. Depresja to choroba jak każda inna i wymaga postawienia właściwej diagnozy oraz wdrożenia leczenia – farmakologicznego, a także psychoterapii.

U dzieci najlepiej sprawdzi się psychoterapia w nurcie systemowym, który opiera się na współpracy całej rodziny – nie tylko małego pacjenta, ale również jego bliskich. Nastolatkowie ze skłonnościami samobójczymi lub samo okaleczający się powinni skorzystać z terapii dialektyczno-behawioralnej, która wykorzystuje terapię indywidualną oraz grupowy trening umiejętności. Efektywne w leczeniu depresji u młodzieży w młodszym i starszym wieku, są także inne terapie, pochodzące z grupy terapii poznawczo-behawioralnych.

Depresja u młodzieży – jak pomóc?

Warto rozpocząć od obserwacji zachowań dziecka, zadawania pytań o aktualne samopoczucie i pracy nad umiejętnością skutecznej komunikacji, wyrażania emocji, potrzeb i doświadczeń, a więc niebagatelizowania problemów.

Co konkretnie można zrobić, by pomóc w przypadku depresji u dziecka? 

 • NUnikać wyrażeń typu: „Nie smuć się”. Zamiast tego można powiedzieć: „Wyglądasz na smutnego. Jak mogę Ci pomóc?”.
 • NNie oceniaj i krytykuj – postaraj się wyrazić akceptację także, jeśli jego opinia jest inna niż Twoja.
 • NOpisuj zachowania, fakty, unikaj nadinterpretacji wydarzeń i zachowań, w których uczestnikiem jest dziecko.
 • NSpróbuj postawić się w jego położeniu.
 • NOkaż zainteresowanie i troskę problemami dziecka.

Wspieramy dzieci oraz rodziców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji wymagającej pomocy psychologa. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zgłoś się do nas! 

Jak radzić sobie z depresją u nastolatków?

Niektóre objawy depresji u dzieci i młodzieży mogą być bardzo podobne lub takie same, jak w przypadku tej choroby u dorosłych. Nie istnieje jednoznaczna diagnoza, charakteryzująca „depresję dziecięcą”. Dlatego często trudno jest zareagować w odpowiednim momencie, by zapobiec ewentualnym tragediom i rozwojowi choroby. Jednak depresję da się z powodzeniem leczyć. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie objawów i właściwe zrozumienie oraz postępowanie w przypadku tej choroby.  Ponadto nie można zapomnieć o własnych potrzebach. Rodzice czy opiekunowie powinni uporządkować własne emocje i najlepiej zaspokoić potrzeby, by móc być pewnym wsparciem dla dzieci cierpiących na depresję. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie pomóc im zapanować nad wieloma bodźcami z zewnątrz.

Skontaktuj się z Nami!  Pomożemy Ci.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości


  facebook