Przyczyny depresji u nastolatków
Wśród przyczyn depresji u nastolatków znajdują się:
- Pduże obciążenia nauką w szkole,
- Pniedogadywanie się z kolegami/koleżankami,
- Pburza hormonów,
- Puczucie samotności.
Istnieje wiele powodów, przez które dziecko może być bardziej narażone na depresję. Nie należy zapominać, że nastolatkom trudno jest rozmawiać o swoich problemach. Jeśli nie spotykają się ze zrozumieniem ze strony bliskich – kłopoty narastają. Rodzice lub opiekunowie wymagają od dzieci samodzielności, dlatego młodzi ludzie starają się sami uporać ze swoimi problemami i przezwyciężyć trudności. Ponadto nastolatkowie stale słyszą od dorosłych o „prawdziwych” problemach, związanych z polityką, pieniędzmi, pracą, przez co ich kłopoty są spychane na dalszy plan, bagatelizowane i uznawane za mało istotne.
Objawy depresji u nastolatków
Depresja przejawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, brakiem chęci i motywacji do podejmowania działań, zobojętnieniem. Jednak u dzieci i młodzieży może objawiać się w zupełnie inny sposób, np. trudnościami z koncentracją i nauką, odosobnieniem i zniechęceniem, przesadną drażliwością oraz złością, jak również agresją do siebie czy w stosunku do innych osób z otoczenia. Trudniejsze jest właściwe zdiagnozowanie objawów depresji u dzieci i młodzieży, gdyż podobne zachowania przypisuje się naturalnemu w okresie dojrzewania buntowi nastolatków. Jeśli powyższe przejawy nie ustępują po okresie kilku tygodni, należy natychmiast zwrócić na nie większą uwagę, spróbować znaleźć ich przyczynę. Kluczowe jest niebagatelizowanie problemów i stawienie im czoła wspólnie z dzieckiem.
Jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji?
Powszechne badania wskazują, że rodzice uważają, iż mają dobry kontakt ze swoimi dziećmi, podczas gdy sytuacja wygląda inaczej. Rozmawiając z nastolatkiem potrzeba wykazać się empatią, zrozumieniem, umiejętnością słuchania. Dialog musi być nakierowany na poznanie przyczyn problemu i stwierdzenie jego istotności (nie wolno mówić „To nie są wielkie problemy”, „Ja miałam gorzej”, „Nie przesadzaj”). Trzeba przyznać, że dziecku jest ciężko, nie poradzi sobie samo i potrzebuje pomocy. Najlepiej jest, gdy nastolatek czuje się rozumiany przez rodziców, może się przed nimi otworzyć i uzyska wsparcie, nie będzie oceniany, osądzany, a jego błędy wytykane. Aby dowiedzieć się, jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji, należy postawić się w jego położeniu i spróbować wczuć w daną sytuację.
Wspieramy dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Jeśli Ty, Twoje dziecko lub Twój podopieczny potrzebuje wsparcia, zgłoś się do nas!