Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?
Dajemy młodym szansę na lepsze jutro.
Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci?

Przyczyny uzależnienia od komputera u dzieci i młodzieży

Częstą przyczyną uzależnienia od komputera u dzieci i młodzieży jest obniżone poczucie własnej wartości, co przekłada się na nieumiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i złym samopoczuciem na etapie zacieśniania więzi. Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka są problemy rodzinne, słabe relacje z bliskimi, co obniża poczucie bezpieczeństwa i tworzy potrzebę ucieczki od rzeczywistości w miejsce, które zapewni odskocznię od codzienności. Internet i komputer wydają się być świetnym sposobem na poradzenie sobie z problemami i poprawienie humoru. Dzięki ucieczce do wirtualnego  świata, dzieci starają się zapomnieć o przykrościach, poczuciu bezradności i winy, które towarzyszą im na co dzień. Młodzież zamknięta w sobie, za sprawą Internetu i gier komputerowych przeżywa emocje, jakich potrzebuje w realnym życiu. Sieć i gry mogą także być miejscem wyrażania przejawów złości czy agresji poprzez  np. wypisywanie obraźliwych komentarzy. Anonimowość daje wrażenie siły, satysfakcji i bezkarności. 

Objawy uzależnienia dzieci od telefonu, komputera

Najbardziej specyficzne objawy uzależnienia od telefonu i komputera to:  

  • Pstałe myślenie o komputerze i poświęcanie wiele czasu przed jego monitorem,
  • Pzaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań,
  • Pniemożność „oderwania” się od urządzenia,
  • Pniewypełnianie obowiązków szkolnych,
  • Posłabienie relacji z kolegami i rodziną,
  • Pzapominanie o codziennych zajęciach,
  • Pczerpanie wyjątkowej przyjemności z korzystania z komputera,
  • Pniepokój, przygnębienie i irytacja, gdy nie ma możliwości sprawdzenia wiadomości na telefonie,

Występowanie przynajmniej trzech powyższych objawów daje powód, by stwierdzić uzależnienie od komputera lub telefonu u Twojego dziecka.  

Jak pomóc dziecku z uzależnieniem od komputera i Internetu?

We wczesnym etapie podejrzenia uzależnienia od komputera i Internetu u dziecka, można spróbować we własnym zakresie zaradzić problemowi. Warto rozpocząć od rozmowy, racjonalnego wytłumaczenia swoich obaw, poznania przyczyn takiego zachowania u swojej pociechy, okazanie wsparcia. Zaleca się określenie ram czasowych do codziennego korzystania z urządzeń elektronicznych, by dziecko zdawało sobie sprawę z tego, ile czasu może poświęcać na np. surfowanie w Internecie.  Ważne jest, by rodzic także świecił przykładem i nie siedział godzinami przed komputerem lub korzystał z telefonu rozmawiając z pociechą. Przyjazne relacje w rodzinie, silna więź i wspólne rozmowy o zainteresowaniach, codziennych trudnościach, przyczyniają się do tego, że dziecko nie ma potrzeby uciekania do wirtualnego świata. Gdy problem jest na bardziej zaawansowanym etapie, właściwie dobrana terapia stwarza duże prawdopodobieństwo poradzenia sobie z uzależnieniem.  

Wspieramy dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Jeśli Ty, Twoje dziecko lub Twój podopieczny potrzebuje wsparcia, zgłoś się do nas!

Skontaktuj się z Nami!  Pomożemy Ci.

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości


    facebook