Uzależnienie od alkoholu wśród dzieci i młodzieży
Z roku na rok problem uzależnienia od alkoholu wśród dzieci i młodzieży wzrasta. Według badań, w 2018 roku polscy uczniowie najczęściej sięgali po piwo, kolejno wódkę, wino i inne alkohole. Piwo stało się nieodłącznym elementem spędzania wolnego czasu przez młodzież – na biwakach, dyskotekach, spotkaniach towarzyskich. 92% 15 i 16latków decyduje się na spożywanie alkoholu, a aż 96% 17- i 18-latków! Sklepowe półki są przepełnione napojami, które określa się mianem piwa, chociaż nie zawierają alkoholu. Piwo bezalkoholowe to nie jest zwyczajny napój, który zaspokaja pragnienie, ale pobudzający konkretne skojarzenia. Nazwa, opakowanie, smak i zapach – wszystko przywodzi na myśl klasyczne piwo. Może to kreować określone przyzwyczajenia.
Przyczyny picia alkoholu przez nieletnich
- EZaspokojenie ciekawości, zwłaszcza kiedy znajomi piją lub akceptują picie
- EPresja rówieśników, potrzeba akceptacji, typowej dla młodzieży w okresie dojrzewania
- EPragnienie poczucia rozluźnienia, dodania sobie odwagi np. w nawiązywaniu nowych znajomości lub lepszej zabawy
- EAlkohol obecny na spotkaniach rodzinnych i imprezach okolicznościowych. Widząc pijanych opiekunów, młodzież uważa, że jest to całkowicie normalne i przyzwolone.
Skutki picia alkoholu w młodym wieku
- $zmiany w strukturze i działaniu mózgu – Badania dowodzą, że w mózgu nastolatka spożywającego alkohol powstaje zdecydowanie mniej komórek mózgowych, a także zachodzą modyfikacje w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, a więc połączeń komórkowych.
- $pogorszenie umiejętności poznawczych, osłabienie pamięci i zaburzenia koncentracji. Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym.
- $Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwych wypadków, osiągania słabych wyników w nauce i przemocy.
- $Zagrożenie przedawkowania alkoholu. Szacuje się, że 3 do 4 promili alkoholu we krwi
- $Właściwości drażniące alkoholu, pobudzanie produkcji soków trawiennych, zaburzenia łaknienia, a także wstrzymanie procesów trawiennych.
- $Zwiększenie przepływu krwi przez naczynia na powierzchni skóry, a poprzez to wychładzanie się organizmu.
- $Zaburzenia funkcjonowania systemu, który jest odpowiedzialny za m.in. za metabolizm leków, co może skutkować zatruciem organizmu.
Wspieramy dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Jeśli Ty, Twoje dziecko lub Twój podopieczny potrzebuje wsparcia, zgłoś się do nas!