Wspieranie rozwoju dziecka
Dajemy młodym szansę na lepsze jutro.
Wspieranie rozwoju dziecka

Wspieranie rozwoju dziecka

Dzieci bardzo lubią poznawać nowe rzeczy. Interesuje je otaczający ich świat. Uwielbiają gry i zabawy, a poprzez to mogą razem z rodzicem czy opiekunem rozwijać swoje umiejętności. Wspieranie rozwoju dziecka powinno stanowić przyjemny aspekt dla obu stron. Dzięki zabawie i spędzaniu wspólnego czasu można skutecznie osiągać zakładane cele. Poświęcenie dziecku chwil na angażujące aktywności pozwoli doskonalić umiejętności, pobudzać wyobraźnię oraz zacieśniać więzi. Mózg dziecka potrzebuje czasu, by przetworzyć zdobywane informacje i dzięki zabawie nabywać nowe sprawności, jednak wspieranie rozwoju dziecka jest zdecydowanie łatwiejsze za pośrednictwem wspólnych zajęć.

Jak wspierać rozwój społeczny dziecka?

By skutecznie wspierać rozwój dziecka nie należy zmuszać go do wykonywania czynności, które nie sprawiają mu przyjemności, kontrolować postępów. Takie zachowanie może jedynie zniechęcić do dalszej współpracy. Warto być otwartym i spostrzegawczym, a wtedy z pewnością zauważy się nawet drobne zmiany w zachowaniu. Danie dziecku możliwości decydowania o tym, co chce robić sprawi, że poczuje się docenione i chętniej zaangażuje się w cały proces. Na początku warto postawić na aktywności, które sprawią najwięcej radości i przyjemności każdej ze stron. We wspieraniu rozwoju dziecka nie należy rezygnować z własnych pasji, mogą być one inspiracją dla pociech. Nie wolno traktować zabaw i ćwiczeń jako obowiązku. Jeśli dziecko będzie wykonywać działania pod przymusem, na pewno nie sprawią mu przyjemności.

Co robić, by wspieranie rozwoju dzieci nie stanowiło problemu?

Wspieranie rozwoju dziecka powinno przynosić radość dla niego i dla Ciebie. Zadaniem rodzica, nauczyciela czy opiekuna jest takie dobranie zabaw i gier, by rozbudzić w maluchu ciekawość, zainteresowanie, chęć zdobycia nowych sprawności. Zabawa poprzez naukę nie musi być nudna. Warto obserwować reakcje dziecka. Jeśli zauważysz, że jest zmęczone czy znudzone – przerwij zabawę. Nie warto robić cokolwiek na siłę.  Zabawa powinna pozostawić niedosyt, by dziecko miało ochotę ponownie ją praktykować. Zasada ta jest szczególnie istotna w związku z ćwiczeniami wymagającymi skupienia, tj. czytanie, języki obce lub matematyka. Kreatywna zabawa sama w sobie korzystnie wpływa na wspieranie rozwoju dziecka, a to na pewno pozytywnie zaowocuje w przyszłości 

Wspieramy dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Jeśli Ty, Twoje dziecko lub Twój podopieczny potrzebuje wsparcia, zgłoś się do nas!

Skontaktuj się z Nami!  Pomożemy Ci.

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości


    facebook